Genel Kültür

DÜNYA’DAKİ MÜZELER

Kamu kurumlarının işlevleri konusunda 1990’da yoğun tartışmalar oldu. İlk önemli anlaşmazlık, E. G. Buhrle’un koleksiyonundan derlenen resimlerle Ulusal Sanat Galeri si’nde (Washington, D.C.) açılan sergi nedeniyle ortaya çıktı. Manet’nin yedi, Goya’nın da bir resminin yer aldığı serginin niteliği kuşku götürmüyordu, ama Buhrle’un II. Dünya Savaşı sırasında ürettiği silahları hem Nazilere, hemde Müttefiklere satarak edindiği servet tartışmalıydı. Genellikle özel bir koleksiyonun sergilenmesi yapıtların ticari değerinin artmasına yol açar; kurumlar da buna karşılık olarak koleksiyondan bir yapıtın kendilerine armağan edilmesini bekler.

Oysa bu sergide böyle bir karşılıklı yarar söz konusu olmadı. Tartışmaların asıl konusunu müzelerin tanıtma işlevleri ile sergilenen yapıtların koleksiyoncunun  ahlaki özelliklerinden ne  ölçüde  etkileneceği oluşturdu.  Fotoğrafçı    Robert Mapplethorpe’un homoerotik ve  sadomazoşist  öğelerle dolu fotoğrafları   üzerindeki tartışmalar  bu   yıl   da  sürdü. 1989’da Mapplethorpe’un fotoğraflarının Ulusal Sanat Vakfı’nın desteğiyle Corcoran Sanat Galerisi’nde (Washington, D.C.) sergilenmesi, muhafazakârların “müstehcen sanattan devlet desteğinin çekilmesi” önerisini ortaya atmalarına yol açmıştı. Kongre, Yüksek Mahkeme’nin kararlarına dayanarak Ulusal Sanat Vakfi’na, sanat çevrelerinin korktuğu kadar sert olmayan bazı kısıtlamnalar getirdiyse de, karar iki taraf için de pek doyurucu olmadı.

Öte yandan  Cincinnati  (Ohio)  Çağdaş Sanat Merkezi’nde  açılan bir  Mapplethorpe sergisi, bir sanat  müzesi ve yöneticisine  karşı “müstehcenlik” suçlamasıyla  ilk  kez  bir dava  açılmasına  yol  açtı. Bütün tepkilere karşın,  jüri Mapplethorpe’un fotoğraflarını “ciddi sanat ürünleri” olarak niteledi.ABD’deki müzelerin bazı yapıtları elden çıkarmaları bu yıl da tartışma konusu olmayı sürdürdü. 1986’daki vergi düzenlemelerinin etkisiyle bağışların azalması ve fiyatların yükselmesi, müzelerin bu yıl da  yeni alımlar için  koleksiyonlarından  bazı yapıtları satmalarına yol  açtı. New York’taki Guggenheim Müzesi, Modigliani, Kandinsky ve Chagall’ın önemli  birer resmini satarak 47,3 milyon dolar gelir elde etti. Bu paranın bir bölümüyle İtalyan koleksiyoncu Kont Giuseppi Panza di  Biumo’dan bazı Minimal ve  Kavramsal Sanat ürünleri satın alındı. Chicago Sanat Enstitüsü de Brancusi’nin yerel bir kulüpte bulunan “Boşlukta Bir Kuş” adlı yapıtını almak için gerekli olan 12 milyon doları sağlayabilmek amacıyla elindeki  altı yapıtı aynı müzayedede  satışa çıkardı.

Londra’da yılın en önemli olayı  Strand’daki  Somerset Evi’nde Courtauld Enstitüsü için yeni galeriler açılmasıydı. Kraliyet  Akademisi’ndeki eski  Büyük Salon  da bu galeriler  için ayrılmıştı. Hiç bir  harcamadan kaçınılmaksızın  yürütülen onarım sırasında bir yandan salonların niteliği korunurken, bir yandan da sanat yapıtlarının en iyi biçimde  sergilenmesinin sağlanması için duyarlı bir denge oluşturulması gerekiyordu. Kuruma bu dengenin sağlanamadığı konusunda bazı eleştiriler geldi. Resimler sanat akımları ya da okullarına göre  değil,  tarih sırasına  göre asılmıştı. Tarihsel  sıralama gene moda   olmuş, Ulusal Galeri ile Tate’in yenilenen  galerilerinde de aynı yöntem  izlenmişti.  British Museum’da Japon kültürüne ayrılan yeni bölümlerde özgün bir hava yaratmak amacıyla ilk salonda bir de çayevi kurulmuştu.

Heye Vakfi ve onun elindeki bir milyon parçanın üzerindeki Amerika Yerli sanatı  ürünleri  konusunda 10 yıldır  süren
tartışma, Kongre’nin Smithsonian Institution’a bağlı olarak Washington, D.C.’deki Mall’da bir Ulusal Amerika Yerlileri Müzesi kurmasıyla sona erdi. New Orleans Louisiana Sanat Müzesi‘nin sergileme alanını iki katına çıkaracak ek yapı ve yenileme projesi kabul edildi. Kansas kentinde (Missouri) Kemper Çağdaş Sanat ve Tasarım Müzesi,  R.Crosby Kemper Jr.’dan aldığı 6 milyon dolar bağışla Hall Aile Vakfı’nın bağışladığı arazide yeni bir yapı inşa etme kararı aldı. Princeton  Universitesi  Sanat  Müzesi, dört  yıl  süren  onarımın  tamamlanmasıyla  yeniden  açılırken,  New York’ta Guggenheim Müzesi, F. L. Wright’ın yapısına ek olarak yapılacak 10  katlı  yapının da  içinde bulunduğu  genişleme projesini tamamlayabilmek için 18 ay süreyle kapanma kararı aldı. Açılan yeni müzeler arasında Lufkin’ deki Doğu Texas Müzesi, New York kentindeki Katonah Sanat Müzesi ve  Arizona’da  Scottsdale’deki  bütünüyle  Californialı Amerikan izlenimcilerine aynlan Fleischer Müzesi vardı. California’daki La Jolla Çağdaş Sanat Müzesidaha geniş  bir bölgeyle özdeşleşebilmek için adımı San Diego Çağdaş Sanat Müzesi olarak değiştirdi.

Doğu Avrupa’daki siyasal değişiklikler doğrultusunda,komünist geleneğin özgül konularına ayrılmış müzeler ya kapandı ya da yeniden düzenlendi. Varşova’daki Lenin Müzesi, Bağımsızlığa Doğru Hareket Müzesi adını aldı. Salzburg’da (Avusturya) yapılması düşünülen yeni bir Guggenheim Müzesi kurulmasının planlandığı  açıklandı. Avusturya hükümeti bu konuda Solomon R. Guggenheim Vakfi’na  bin finanse edilecek ve yapılacak bir müzeye aktarılmasıydı.İspanya’da üç yıldır ek yapı inşaatı nedeniyle kapalı olan Sevilla Güzel Sanatlar Müzesi yeniden  ziyarete açıldı. Bu,eski bir manastırın yeniden düzenlenmesine dayanan bir projenin ilk aşamasıydı.

Londra’daki Ulusal Portre Galerisi aldığı 10,6 milyon sterlinlik bağışla, 1989’da başlattığı genişleme planına destek sağladı. Merkezi Pennsylvania’daki Pittsburgh’da bulunan Heinz Vakfı’ndan  alınan  2 milyon oluşturdu.Wisconsin’daki
Milwaukee Sanat Müzesi, Michael ve  Julie Wall’in  Amerika halk sanatı  koleksiyonuna  bağış ve  satın alma   yoluyla sahip oldu. Koleksiyondaki 270 kadar yapıta 2,3 milyon dolar ödendi. Japon   şirketi   Tobishima  Corporation,  New York  Guggenheim  Müzesi’ne  5 milyon  ABD Doları  tutarında  bağışta  bulundu. Bu, kurumun  bugüne   değin aldığı enyüksek nakit bağıştı. Washington’daki Seattle Sanat Müzesi de eski mütevelli heyeti üyesi Illsley BallNordstrom’dan 2 milyon dolar bağış aldı.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı