GENEL KÜLTÜR

Avustralya Kıtasındaki Ülkeler Hangileridir?

Avustralya yani şu anki adıyla Okyanusya Kıtası, Büyük Okyanus etrafında bulunan ada ve adacıklardan oluşan ülkelerden ve Avustralya’dan oluşan bir kıtadır. Coğrafi olarak Antartika’nın kuzeyinde, Asya’nın güney ve güneydoğusunda ve Büyük Okyanus ile Hint Okyanusu’nun arasında yer alır. Bu kıtada bulunan ülkeleri öğrenmek genel kültür ve bilgi sahibi olmak açısından büyük önem taşıyabilir. İşte Avustralya Kıtası’nın ülkeleri:

AVUSTRALYA

 

Okyanusya’nın büyük bir bölümünü oluşturduğu için kıtaya aynı zamanda ismini veren Avustralya’nın başkenti Kanberra’dır. Avustralya resmi olarak Milletler Topluluğu şeklinde kayıtlardadır. Güney Yarım Kürede yer alır. Kendine ait doları vardır ve resmi olarak belirlenmiş bir dili bulunmamaktadır. Anayasal olarak belirlenmemiştir.

 

ENDONEZYA

 

Endonezya Cumhuriyeti olarak da bilinen Endonezya, Okyanusya’da bulunan bir başka ülkedir. 17.508 adadan oluşur. Resmi alfabesi Latin alfabesidir ve dil olarak Endonezce kullanılır. Trafik akışı soldandır. 250 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesidir. Ayrıca en kalabalık Müslüman ülkesidir. Başkenti Cakarta’dır.

 

PAPUA YENİ GİNE

 

Papua Yeni Gine Okyanusya’da bulunan bağımsız bir devlettir. Başkenti Port Moresby’dir. Kendi para birimi Papua Yeni Gine Kinası’nı kullanır. Yeni Gine adasının doğu kısmını ve civar adaların bir bölümünü bünyesinde bulundurur. Yeni Gine adasının Batı tarafında bulunan bölümü Endonezya’ya aittir. 2017 verilerine göre 8.251 milyon nüfusa sahiptir. Resmi dil olarak İngilizce, Tok Pisin ve Hiri Motu dilleri kullanılmaktadır

 

YENİ ZELANDA

 

Yeni Zelanda Milletler Topluluğu olarak da bilinen Yeni Zelanda, Güney Büyük Okyanus’ta yer alır. Avustralya’nın yaklaşık 1.500 km güney doğusunda yer alır. Başkenti Wallington’dur. Resmi dil olarak İngilizce, Maorice ve Yeni Zelanda İşaret Dili kullanılır. Etnik köken olarak Avrupalı yoğunluktadır.

PALAU

 

Resmi adıyla Palau Cumhuriyeti, Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde yer alan bir Okyanusya ülkesidir. 1994 yılında ABD himayesinden çıkmıştır. Halk dilinde adı ”Belau” olarak geçmektedir. Büyük Okyanusun güneyinde bulunur. Para birimi olarak ABD doları kullanmaktadır. 21 bin nüfusa sahiptir. Resmi dilleri İngilizce ve Palau dilidir.

SAMOA

 

Resmi adıyla bağımsız Samoa Devleti, Polinezya’da bulunan, adalar topluluğundan oluşan bir ülkedir. Başkenti Apia’dır. Para birimi olarak Samoa Talası kullanır. Nüfusu 2017 verilerine göre 196 bindir.

FİJİ

 

Resmi adıyla Fiji Cumhuriyeti, Okyanusya’da bulunan bir ada ülkesidir. Pasifik Okyanusunun güneyinde bulunan adalardan oluşur. Toplam 322 adadan ve 522 adacıktan oluşur. Başkenti Suva’dır. Para birimi olarak Fiji Doları kullanılır. Nüfusu 2017 verilerine göre 905 bindir. Bünyesinde bulunan iki büyük ada Viti Levu ve Vanua Levu, yerleşimin %87 gibi büyük bir kısmını oluşturur.

MARSHALL ADALARI

 

Resmi adıyla Marshall Adaları Cumhuriyeti, 31 adet yuvarlak şeklinde ada kümesinden meydana gelir. 5 ana ada ve 1152 adacıktan oluşur. Başkenti Majuro’dur.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı