Genel Kültür

Cerrahpaşa Camisi ( İstanbul )

Cerrahpaşa Camisi, İstanbul’da Cerrahpaşa semtinde Klasik Dönem Osmanlı cami yapısı. 1593’te, III. Mehmed dönemi sadrazamlarından Cerrah Mehmed Paşa tarafından Davud Ağa’ya yaptırılmıştır.

Hamam,medrese, türbe ve çeşme yapılarının da yer aldığı bir külliyeye aittir. Hamam günümüze ulaşmamıştır. Gevherhan Sultan adına yapılan medrese bugün yolun karşısında kalmıştır.Mihrab nişi dışarıya doğru çıkıntı yapan cami kare planlıdır.

Altı ayağa oturan kubbesiyle, Mimar Sinan’ın da bazı camilerinde denediği bu plan şemasının ulaştığı son aşamayı oluşturur. Bu merkezî kubbe 6 yarım kubbeyle çevrilidir. Son cemaat yerinin kubbeleri bugün yıkılmış durumdaysa da, bunları taşıyan 8 mermer sütun ayaktadır.

Giriş cephesinin sağ köşesinde tek şerefeli minare yükselir. Caminin kuzey batısında,Cerrah Mehmed Paşa ve oğlu adına yapılmış,kesme taştan, sekizgen planlı, kubbeyle örtülü, iki sıra pencereli türbe bulunmaktadır.Camiyle aynı tarihli bir yazıt taşıyan çeşmede kuzeybatıdadır. 1894 depreminde büyük ölçüde hasar gören Cerrahpaşa Camisi son olarak 1958-60 arasında onarılmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı