Genel Kültür

Ege Bölgesinde Hangi Şehirler Var?

Ege Bölgesi Nerededir?

 

Türkiye’nin yedi bölgesinden biri olan Ege Bölgesi kuzeyde Marmara, doğuda İç Anadolu, güneyde Akdeniz ve batıda ismini aldığı Ege Denizi ile komşudur. Büyüklük bakımından beşinci sırada yer alır. Marmara ile sınırı Baba Burnu’ndan başlayıp Kaz Dağ’ına kadar ulaşır. İç Anadolu sınırı, İnönü’nün güneybatısından Sultan Dağları’nın kuzeyine ulaşır. Akdeniz Bölgesinde de Köyceğiz Gölü’nün batısında biter.

 

 Ege Bölgesinde Hangi Şehirler Var?

 

Ege Bölgesi iki bölümden oluşur. Bunlar: İç Batı Anadolu ve Ege Bölümüdür. Ege Bölümü’nde bulunan şehirler; Muğla, Manisa, İzmir, Denizli ve Aydın’dır. İç Batı Anadolu Bölümünde ise; Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak bulunur.

 

Ege Bölgesi’nde bulunan bu şehirler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse:

 

İzmir

 

İzmir’in Balıkesir, Manisa, aydın ve Ege Denizi ile sınırı vardır. En büyük üç şehirden biridir. Girintili kıyı yapısı sebebiyle çok sayıda plaj ve koya sahiptir. Aralarında Selçuk, Tire, Balçova ve Aliağa’nın olduğu toplam 30 ilçeye sahiptir. İon kültürüne ait Efes Antik kenti ve Çeşme, Foça, Karaburun sahilleri sadece Türkiye’den değil dünyanın her yerinden turist çeken önemli yerlerdir.

 

Aydın

 

Konumu sebebiyle antik çağlardan günümüze kadar önemli yerleşim yerlerinden biri olan Aydın İzmir, Manisa, Denizli ve Muğla ile komşudur. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için birçok uygarlığın izlerine rastlamak mümkündür. Didim ve Kuşadası gibi ilçeleriyle önemli turizm şehirlerinden biridir.

 

Manisa

 

Manisa Hitit, Lidya, Roma ve Bizans gibi devletlerin hakimiyetinde kaldığından tarihi zenginliklere sahip bir şehirdir. Mesir macunu ve üzümü ile de ünlüdür. Gediz Ovası sebebiyle tarım ürünleri üretiminde üç şehirden biridir. Gıda, dokuma ve deri sektöründe de önemli bir yere sahiptir.

 

Muğla

 

Aydın, Denizli, Burdur ve Antalya ile komşu olan Muğla’nın Ege ve Akdeniz’e kıyısı vardır. Bodrum, Datça, Dalaman, Fethiye ve Marmaris gibi önemli turistik ilçelere sahip olan Muğla, Akdeniz ikliminin etkisiyle üç mevsim turist çeker.

 

Denizli

 

Ege ve Akdeniz arasında köprü görevi görür. Horoz, Pamukkale ve suları ile meşhurdur. Aydın, Muğla, Afyon, Manisa, Uşak ve Burdur illeri ile komşudur.

 

Kütahya

 

Kütahya Neolotik Çağ’dan günümüze kadar Hitit, Frig, Roma ve Selçuklu gibi birçok devlete ev sahipliği yaptığı için kültürel olarak zengindir. Kütahya’da el sanatları önemli bir yere sahiptir. Özellikle çiniciliğin dünyada ve Türkiye’de önemli merkezlerinden biri Kütahya’dır. Keçecilik, kilitçilik, hasırcılık ve leblebicilik de önemli el sanatlarından olup bunları bilmek genel kültür açısından faydalı olacaktır.

 

Afyonkarahisar

 

Afyonkarahisar kaymak şekeri, kaplıcaları ve haşhaşı ile meşhurdur. Eskişehir, Konya, Kütahya, Denizli, Uşak, Isparta ve Burdur’la komşudur. Eskiden “akreonos” adıyla anılan yeri Selçuklular aldıktan sonra ismi “karahisar” olmuştur. Cumhuriyetten sonra ki dönemde haşhaş ekildiği için adı Afyonkarahisar olarak değişmiştir.

Uşak

İç Ege’de Orta ve Batı Anadolu’yu bağlayan yerde bulunur. Cumhuriyet Dönemi‘nde ilk özel girişim olan şeker fabrikası Uşak Şeker Fabrikası bu şehirde yapılmıştır. Uşak Eşme kilimleri ünlüdür.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

Kapalı
Kapalı