Genel Kültür

GAZİ ŞEHRİ GAZİANTEP

Gazi Şehri Gaziantep

Gaziantep bir gazi şehridir.Gaziantep güney doğu Anadolu bölgesinin en büyük Türkiye’nin ise 8.ci büyük şehridir.Baklavası, fıstığı, yemekleri, sanayisi, üretken ve çalışkan insanlarıyla muhteşem bir şehirdir.Gaziantep aynı zamanda kurtuluş savaşındaki önemi, tarihi mozaikleri, camileri, kalesi, antik kentleri, hamamları ve türbeleri ile adından söz ettiren bir kenttir.

Antep savunması 30 Ekim 1918′ de Dünya Savaşı sonunda imzalanan mondros ateşkes antlaşması müttefik kuvvetlerin işgallerine son vermek yerine hukuki dayanak oluşturmuştur.Özellikle bu anlaşmanın 7.ci maddesi müttefikler emniyetlerini tehtid edecek durum karşısında her hangi bir statejik noktayı işgal hakkına sahip olacaktır. Müttefiklerin amaçları doğrultusunda yapılmıştır.

Osmanlı devletinin savaştığı cepheler içinde önemli yer teşkil eden diğer diğer cepheden biri ise güney cephesidir.Bu cepheyi önemli kılanda süphesiz Antep savunması olmuştur.

İngilizler mondros ateşkes anlaşmasının 7.ci maddesini dayanak göstererek Halep’in kuzeyine geçmişler ve Antep bölgesine sözde kışı geçirmek ve hayvanlarına yem tehmin etmek için iliştiklerini açıklamışlardır.Bu gerekçeyle İngilizler 6 Aralık 1918’de önce Kilisi, 17 Aralık 1918 de daha sonrada Antepi işgal etmişlerdir.

Bununlada yetinmeyip ilerlemeyi sürdürmişlerdir.17 Aralık 1918, 26 Ekim 1919 tarihleri arasında geçen bu dönem 10 ay 10 gün devam etmiştir.2. dönem Fransız işgalidir.Fransızlarda suriye ihtilafnamesine dayanarak Antepi İngilizlerden devralanlardır.27 Ekim 1919, 25 Aralık 1921 tarihleri arasındaki bu dönemde 25 ay, 28 gün devam etmiştir.

Antepliler antepi düşman işgalinden kurtarmak için tam tamına 2 yıl 1 ay 28 gün mücadele etmiştir.Vatan, hüriyet ve namus uğruna mücadele ederek 9 şubat 1921 de sessizliğe bürünen antep Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün diplomatik alanındaki siyasi zaferi olan 20 ekim 1921’de Fransızlarla imzalanan Ankara ihtilafnamesinden sonra 25 aralık 1920’de özğürlüğüne kavuşmuştur.

Antep’in İngilizler tarafından işgalide halepde bulunan İngilizler 30ekim 1918’de imzalanan modros mütakelesinin 7.ci maddesine dayanarak 15 ocak 1919’da bir suvari tugayı ve beraberindeki kuvvetle antepi işgal etmiş.Amerikan koleji ve çevresindeki ermeni evlerini kışla ve karargah haline getirdiler.

Antepliler bu işgali mütakere hükümlerine uyulmadığı gerekçesiyle protesto ettiler.Sözde İngilizler kışı geçirmek, hayvanlarına yem tehmin etmek amacıyla antepi işgal ettiklerini açıklasalarda bir ay sonra Maraş ve Urfayı da işgal etmekde iddalarını yalanladılar.

31 ekim 1918 tarihlerindfe mondrosda türkler tarafından imzalanan mütaveke Antep Sancağını türk hakimiyetinde bırakıyordu.

Bunlar gibi birçok mücadeleler verdiler antepliler ve bu mücadelede birçok can verdiler ve birçok gazi verdiler.Bu sebepden dolayıda Gazi ünvanını almıştır.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı