GENEL KÜLTÜR

GÖKÇEKAYA BARAJI

Gökçekaya Barajı, Eskişehir’in 60 km kuzey doğusunda, Šakarya Irmağının üzerindeki Sarıyar Barajı‘nın 50 km aşağı
çığırında kurulu kemer baraj. Türkiye’nin ilk beton kemer barajı olan Gökçekaya Barajı’nın yapım çalışmaları 1967’de başladı ve 1972’de tamamlandı.

Elektrik üretimi amacıyla kurulan baraj Kuzeybatı Anadolu enterkonekte şebekesine bağlıdır ve öteki hidrolik ve termik santrallarla birlikte işlev görür. Temel kayasından yüksekliği 158 m,kret uzunluğu 479,66 m olan barajın gövdesine 650.000 m’ beton dökülmüştür. 44.650 km”lik bir akaçlama havzası olan 23 km”lik baraj gölünde en çok 910 milyon m su tutulabilir.

Barajın sağ kıyısından 700 muzaklıktaki bir boyun üzerine yapılan dolu savak, üstten asmalı radyal kapaklı, ağırlıklı tipte ve 62 m genişliğindedir. Enerji santralina dikey eksenli üç adet Francis türbini yerleştirilmiş olan barajın yıllık ortalama enerji üretimi 562 milyon kW-sa’dır. Barajin proje ve danışmanlık hizmetleri bir ABD firması olan EBASCO Services Inc.tarafından, müteahhitlik hizmetleri ise İtalyan Halstrade-Torno S.p.A. tarafından karşılanmıştır.

Baraj ekseninde vadi, her iki yamacı oluşturan kaya bloklarıyla belirgin bir biçimde daralır ve kenar baraj yapımına uygun bir topografya ortaya çıkar. Baraj yeri oluşumu büyük bir olasılıkla Paleozoyik (Birinci) Zamana (y. 570-225 milyon yıl önce) aittir. Ana kayacı yeşil gri renkli, orta sertlikte, kuvars parçacıkları içeren kloritşist ile epidot şistten oluşur. Baraj ekseninin bulunduğu yerde, gövde yapımını etkileyen iki kırık hatti yer alır. Bu kırıkların belirli bölümlerine beton dökülerek zemin güçlendirilmiştir.

400-500 m genişliğinde ve 30 km uzunluğundaki baraj gölü geçirimsiz başkalaşım kayaçları üzerinde yer aldığından gölde su kaybı olmaz.Baraj inşaatı sırasında, derivasyon tünelinde bir çökmenin oluşması sonucu yapım çalışmaları bir süre durmuş, daha sonra eski tünelin bir kısmı kullanılarak yeniden yapılan derivasyon tüneliyle yapım çalışmaları sürdürülmüştür.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı