Genel Kültür

HİNDİSTAN GODAVARİ IRMAĞI

Godavari Irmağı, Hindistan’ın orta kesiminde akarsu. Umman Denizinden 80 km içeride, Batı Gatlar’da doğar ve Dekkan Platosunda genellikle doğu yönünde akar.Maharashtra Andhra Pradesh sınırı boyunca ilerleyerek Andhra Pradesh eyaletini boydan boya geçtikten sonra döner ve 320 km’lik bir çığır izlediktensonra Bengal Körfezine dökülür.

Kuzeyde Gautami Godavari ve güneyde Vasishta güney doğuya Godavari olmak üzere iki ağzı bulunan irmağın toplam uzunluğu 1.440 km, akaçlama havzası ise 313.000 km’dir.Kaynağından Doğu Gatlar’a doğru yumuşak eğimli ve tekdüze bir arazide akan Godavari Irmağı, yolu üzerinde Darna,Kadva, Purna, Manar ve Pranhita irmaklarinın sularını alır. Doğu Gatlar bölgesine girdiğinde dik ve sarp yamaçlar arasında akmaya başlar ve genişliği ancak 180 m olan bir geçitten geçer. İki yakasındaki ormanlık tepeler hemen hemen dik bir biçimde yükselir. Doğu Gatlar’ı geçtikten sonra yeniden genişler; geniş ovaları geçerken oluşturduğu alçak adalarda tütün yetiştirilir.

Buralarda durgun bir akışı vardir. Racah mundri kentinin hemen yukarısında sulama ve hidroelektrik enerji amaçlı bir baraj kurulmuştur.Godavari Irmağının yukarı çığırı kış ve bahar aylarında kuruduğundan sulamaya elverişli değildir. Irmağın ağızlarında ise güney batıdaki Krişna Irmağının deltasına bağlanan, ulaşıma elverişli bir sulama kanali sisteminin kurulmasıyla buradaki topraklar Hindistan’ın en verimli pirinç yetiştirme bölgelerinden biri durumuna getirilmiştir.Godavari Irmağı bütün çığırı boyunca Hindularca kutsal sayılır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı