Genel Kültür

İSTANBUL GALATA KÖPRÜSÜ

Galata Köprüsü, İstanbul’da Haliç’in yanında Karaköy ile Eminönü kıyısı arasındaki köprü. II. Mahmud döneminde Azapkapi ile Unkapanı arasında yapılan ahşap köprü (1837) yetersiz kalınca, Abdülmecid döneminde bugünkü Galata Köprüsü’nün yerine bir köprü daha yapıldı (1845). Yaklaşık 500 m uzunluğundaki bu köprü de ahşaptandı ve dubalar üstüne oturuyordu.1863’te bunun yerine gene ahşaptan ikincibir köprü yaptırıldı ve eski köprü, o sırada iyice harap duruma gelmiş olan Unkapanı Köprüsü’nün yerine çekildi. 1870°te GeorgeWells adlı İngiliz şirketine yaptırılan yeni demir köprü ikinci Karaköy Köprüsü’nün yerini aldı.

Yirmi dört dubaya oturan bu köprü 480 m boyunda, 14 m enindeydi.Son olarak 1910’da Vereinigte Maschinen Fabriken adlı Alman şirketine bugünkü köprü ısmarlandı. 14 Nisan 1912’de törenle açılan bu köprü 287.000 altına mal olmuştu.Boyu 462 m, eni 25 m idi. Gene dubalara oturuyor, ortaya doğru basık bir kemer gibi yükseliyordu; küçük teknelerin geçebilmesi için altında iki açıklık vardı. Altmış metre boyundaki orta parçası, römorkörle yana çekilebiliyor, böylece yüksek gemiler de Haliç’e girip çıkabiliyordu. Köprüden geçiş paralıydı. “Müruriye” denen geçiş parasını,köprünün iki ucunda duran tahsildarlar toplardı.

Aldıkları parayı kendi giysilerinin ceplerine saklamamalari için bunlar topuklarına kadar inen ve yalnız önünde büyük bir cebi olan baştan geçme önlükler giyerlerdi. Toplanan para Bahriye Nezareti’ne verilirdi. Geçiş parasıalınması 1930’a değin sürdü.Galata Köprüsü öteden beri İstanbul’un simgelerinden biri sayıla gelmiştir. Eskiden iki yanında, denizden ancak 1 m kadar yükseklikte dubarıhtımlar vardı. Bunlar 1970’lerin ortalarına değin Haliç, Boğaziçi,Adalar, Kadıköy ve Yalova’ya kalkan şehir hatları vapurlarının iskelesi olarak kullanıldı.

Ayrıca köprünün altındaki boşluklara yapılmış olan dükkânlar da bu rihtimlara bakardı. Bu dükkânlarda yer alan balıklokantaları, manavlar ve çayhaneler Galata Köprüsü’ne çok renkli bir görünüm katardı.İskelelerin başka yerleretaşınmasından sonra bu hareketli görünüm kayboldu, dükkânların çoğu kapandı. Ardından rıhtımların da kaldırılmasıyla köprünün daha çok üstü kullanılır duruma geldi. 1987’den beri bugünkü Galata Köprüsü haline gelmiştir.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı