GENEL KÜLTÜR

Karadeniz Bölgesinde Hangi Turizm Türleri Gelişmiştir?

Karadeniz Bölgesinde Hangi Turizm Türleri Gelişmiştir?

 

Karadeniz Bölgesi, turizm açısından doğal güzellikleriyle ön plandadır. Yazları serin, kışları ılık olması, bitki örtüsünün çeşitliliği, tarih ve kültür yönünden önemli noktaları barındırması turistlerin Karadeniz’e yönelmesi açısından önemlidir. İklim bakımından yılın her sezonu yağışlıdır. Yağışlar tek mevsim değil, tüm seneye yayılmıştır.

Bu sebeple Türkiye’nin en çok yağış görülen bölgesidir. Yağışların yoğun olmasından dolayı nemlilik derecesi yüksektir. Buna bağlı olarak senelik ve günlük sıcaklık farkları en az olan bölgedir. Bölge karasal bir iklime sahiptir. Nemlilik ve fazla yağış alması nedeniyle bitki örtüsü ormanlardır. Ülkemizin en çok orman bulunduran bölgesidir.

Karadeniz Bölgesi bitki örtüsü, iklimi vs. bölgesel özellikleri nedeniyle çeşitli turizm türlerinin gerçekleşmesine olanak sağlayan bir yapıya sahiptir. Yayla Turizmi, Kaplıca Turizmi, Rafting, Kış Turizmi, Tarih ve Kültür Turizmi bu bölgede gerçekleştirilen turizm çeşitleridir. Yılın her mevsimi yağış görülmesi nedeniyle Karadeniz’de Deniz Turizmi gelişmemiştir. Karadeniz’de turizm konusu, genel kültür bakımından her bireyin sahip olması gereken, kişiye ayrı bir vizyon kazandıran bir konudur.

Yayla Turizmi 

 

Karadeniz Bölgesinde en çok gerçekleştirilen turizm faaliyeti, yayla turizmidir. Karadeniz Bölgesinde yaylalar sahip olduğu doğal güzellikleri, çeşitli bitki örtüsü, temiz havası gibi özelliklerinden dolayı çokça tercih edilen turizm faaliyetlerine ev sahipliği yapar. Karadeniz yaylalarında rengarenk kır çiçekleriyle birlikte, çoğunlukla ladin çam ağaçları bulunur.

Yaz aylarında yayla havasının serinliği, havanın yumuşak olması turistler tarafından dikkat çekicidir. Turistlere yaylalarda konaklarken aynı zamanda doğal beslenme fırsatı doğar. Turistler Karadeniz ‘in doğal güzelliklerinden faydalanırken, bir yandan organik tüketme lüksüne de sahip olmaktadır. Bu sebeplerden ötürü yayla turizmi birçok turist için ilgi çekicidir.

Kaplıca Turizmi 

 

Yıllar öncesinden beri insanlar sağlık yönünden faydalanmak amacıyla, kaplıcaları tercih ediyor. Bu sebeple birçok kaplıcaya sahip olan Karadeniz Bölgesi’ndeki kaplıcalar büyük ilgi görüyor. Bolu Kaplıcaları, Düzce Kaplıcaları, Kızılcahamam Kaplıcaları bu bölgede faaliyet gösteren kaplıcalardır. Aynı zamanda Sağlık Turizmi içerisinde tanımladığımız kaplıca turizmi, Karadeniz’de gelişmekte olan turizm türüdür.

 

Tarih ve Kültür Turizmi

 

Karadeniz Bölgesi tarihi ve kültürel olarak önemli bir birikime sahiptir. Bölgede bulunan, Trabzon’da Sümela Manastırı, Amasya’da Kral Mezarları, kültür turizmiyle ilgilenen turistler için en çok ilgi çeken, hem gezmek hem bilgi almak yönünden önemli noktalardır.

 

Rafting

 

Karadeniz’de bulunan akarsular rafting sporuna elverişli olduğu için bu spor türü turistler tarafından sıkça tercih edilir. Aynı zamanda WWF tarafından sakınılması gereken bölgeler içinde yer alan, Rize’de Fırtına Vadisi, Artvin’de Çoruh Nehri önemli Rafting merkezleridir. Rize’de İkizdere de Rafting için elverişli olan, tercih edilen bir bölgedir.

Kış Turizmi

 

Kar kalınlığının artış gösterdiği Karadeniz in yüksek bölgeleri de kış turizmi için oldukça müsaittir. Doğu Karadeniz’de, Zigana Kış Sporları ve Turizm Merkezi turistlerin tercih ettiği, kış faaliyetlerine olanak sağlayan bir kayak merkezidir. Ayrıca Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi, Ilgaz Dağlarında, Ilgaz Kayak Merkezi kış turizm faaliyetlerinin gerçekleştirildiği önemli merkezlerdir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı