Genel Kültür

Londra Köprüsü

Londra Köprüsü, Londra’da Southwark?taki Borough Caddesi ile City of Londondaki Kral William Sokağı arasında Thames Irmağının iki yakasını birleştiren köprü.Ninnilerde adı geçen Eski Londra Köprüsü’nü 1176-1209 arasında Colechurch’lü Peter kurmuştu. Daha eskiden Roma Döneminin sonlarında ve ortaçağ başlarında aynı yerde birkaç tahta köprü yapılmıştı.

Peter’in köprüsünün değişik boyutlardaki ayaklara oturan farklı genişlikte 19 kemer gözü vardı. Gözlerin en genişi 10,4 m, en darı ise 4,5 m’ydi. En geniş ayak irmağın ortasın daydı ve üstünde bir şapel yer alıyordu.

Iki başta birer savunma kulesi vardı. Tamamlanmasından üç yıl sonra köprü bir yanginda önemli hasar gördü. Daha sonra da çeşitli felaketlere uğrayan köprünün çevre siher şeye karşın yüzyıllar boyunca seçkin bir yerleşim ve iş bölgesi olarak kaldı.

Köprüye uzanan yol, birçoğu irmağa doğru çıkıntı yapan ev ve dükkânlarla doldu. 1740’lara değin Thames üzerindeki tek köprü burasıydı. Bu tarihte, kent tüccarlarının karşı çıkmasına karşın Westminster Köprüsü yapıldı. Büyük bir bölümü 1750’lerde Charles Labelye tarafından yenilenen köprü 1820’lerde yıkıldı ve yerine, Yeni Londra Köprüsü kuruldu.

Tasarımını John RennieSr.’ın, uygulamasını da oğlu John RennieJr.’ın yaptığı bu köprü ırmağı yalnızca beş kemerle aşıyordu. Ortadaki kemer gözü 45m genişliğindeydi. 1960’larda bu köprününde yerine yenisi yapıldı. Köprünün taş kaplaması sökülerek ABD’de Arizona eyaletindeki Lake Havasu kentine taşındı ve turistik amaçla kurulan betonarme bir strüktürün üstüne yeniden kaplandı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı