Genel Kültür

Londra Kulesi

Londra Kulesi, Londra’da Thames Irmağının kuzey kıyısında, City of London’ın doğu kesiminde kraliyet kalesi ve kentin simgesi. I. William (Fatih) 1066’da taç giydikten hemen sonra yerel tüccarlar üzerinde egemenlik kurmak ve 19. yüzyılda daha aşağısındaki doklar yapılana değin asıl limanı oluşturan Londra Havuzu bölgesine giden yolu denetim altında tutmak amacıyla bu noktada tahkimatlar yaptırmaya girişti.

Yapımına 1078’de başlanan ve Roma Döneminden kalma surun içinde yer alan merkezdeki Beyaz Kule Normandiya’daki Caen’den getirilen kireç taşlarıyla yapılmıştı. 12.ve 13. yüzyıllarda tahkimat City surlarının dışına doğru uzatıldı. Beyaz Kule biri iç, biri de dış olmak üzere eş merkezli iki surun içinde kaldı.Iç sur üzerinde 13 burç vardır. Bunların en ünlüleri Kanlı Kule, Beauchamp Kulesi ve Wakefield Kulesi’dir.

Altı burcu bulunan dış sur, 1843’te kurutulmadan önce suyunu Thames Irmağından almakta olan bir hendekle çevrilidir. Hendeğin dışındaki duvarda toplar için mazgallar vardır. Bu topların bazısıyla bugün bile resmî törenlerde atış yapılmaktadır. İngiliz kraliyet mücevherleri bodrumdaki Mücevher Evi’nde saklanır.

Yapıların hepsi birden 7 hektarlık bir alanı kaplar. Kuleye karadan tek giriş güneybatı köşesinde, City yönündedir. Thames Irmağı Londra’nın önemli bir ulaşım yolu olduğu sürece, 13. yüzyıldan kalma irmak kapısı çok kullanılmıştır. Uzun zaman siyasal tutukluların hapsedildiği kuleye mahkûmlar buradan sokulduğu için, kapının bir adı da Hainler Kapısı’dır.

Londra Kulesi’nde birçok mahkûm ya Yeşil Kule’de öldürülmüş ya da kulenin dışındaki tepede halkın önünde idam edilmiştir. Günümüzde silah ve zırhların sergilendiği Beyaz Kule ve onun bitişiğindeki tuğladan 17. yüzyıl yapısı, ortaçağ başlarından günümüze değin kullanılmış silah ve zırhları barındırmaktadır.

Londra Kulesi 17. yüzyıla değin kraliyet konutu olarak kullanılmıştır. Zamanında Kraliyet Darphanesi, ordonat depoları, devlet arşivleri ve Kraliyet Hayvanat Bahçesi de (Aslan Kulesi) burada yer almıştır.Daha sonra bu işlevlerin çoğu başka yerler.deki yapılara aktarılmıştır. Kuledeki askeri garnizon, Londra belediye başkanı ile Londra piskoposunun yetki alanı dışında kalan özgür bölgeyi denetler. Yeşil Kule’deki Kraliçe’nin Evi’nde (16. yy) bulunan kule yöneticisi, halk arasında beefeaters denen muhafızların başıdır. Bu muhafızlar hâlâ Tudor dönemi üniformaları giyer. Kulenin yakınındaki Kule Köprüsü (1894) kent merkezinde Londra Köprüsü’nün aşağısında kalan tek köprüdür.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı