Genel Kültür

Marmara Bölgesinde Hangi Tarım Ürünleri Yetişir?

Marmara Bölgesinde Hangi Tarım Ürünleri Yetişir?

 

 • Marmara Bölgesi, Türkiye’nin kuzeybatı köşesinde yer alan bölgedir.
 • Bölgenin alanı yaklaşık olarak 66000 kilometre karedir.
 • Karadeniz, Marmara, Ege denizine komşudur.
 • Hem Asya hem Avrupa kıtasında yer almaktadır.
 • Marmara Bölgesi’nde Trakya’nın kuzeyinin, Kocaeli’nin, Güney Marmara’nın doğusu ve güneyinin organik madde bakımından zengin, asitli, koyu renkli toprakları mevcuttur.

 • Güney Marmara’da yer alan ovalarda vertisol topraklar, Trakya’nın batısında yer alan Gelibolu çevresinde ise rendzina olarak adlandırılan kireçli topraklar bulunmaktadır.
 • Genel kültür olarak Meriç nehri, Susurluk ırmağı, Sakarya’nın düşey kesimi bölgenin akarsularını oluşturmaktadır. Bölge ikliminin en belirgin özelliği geçiş iklimi olmasıdır.
 • Marmara Bölgesi’ne ortalama 600-700 mm yağış düşmektedir.
 • Yıllık ortalama sıcaklık ise 15-16 derecedir. Marmara Bölgesi’nin Trakya bölümünde karasal iklim, Güney Marmara bölümünde Balkanlardan gelen hava kütlelerinin taşıdığı nemi Güney Marmara kıyılarına taşımalarından dolayı denizel iklim, Kocaeli platosunda bozulmuş Karadeniz iklimi görülmektedir.
 • Bölgenin kuzeyinde ormanlar, Trakya’da stepler, güneyin de ise maki bitki örtüsü yaygındır.

 

 Tarım

 

 • Ülkenin bölge yüz ölçümü bakımından edinilen bilgi Marmara Bölgesi’nin ekili dikili alanın en fazla olduğu bölge olmasıdır.
 • Bu durumun nedenleri arasında, arazinin çok fazla engebeli olmaması, düzlüklerin bölgede geniş yer kaplaması, bölgede yapılan tarımda makineli sisteme geçilmesi, engebe azlığından dolayı ulaşımın kolay olması, sulamanın yaygınlığı ve arz-talep dengesinde tüketici nüfusunun fazla olması yer almaktadır.
 • Marmara Bölgesi’nde üç ayrı iklim tipinin görülmesinden dolayı tarımda ürün çeşitliliği fazladır.

 

 Bölgede Yetiştirilen Başlıca Tarım Ürünleri

 

Ayçiçeği

Marmara Bölgesi’nde çoğunluk olarak yağlık olacak şekilde yetiştirilmektedir. Dünya’da ayçiçeği üretiminde Türkiye ilk on ülke arasında bulunmaktadır. Ayçiçeği üretiminin %85 I Marmara Bölgesi’nde yapılmaktadır. Tekirdağ ve Güney Marmara’da ekim alanları fazladır.

Buğday

Türkiye’de her bölgede yetiştirilebilen buğday en fazla İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilmektedir. Daha sonra en çok üretim payı Marmara Bölgesi’ndedir. Buğday Marmara Bölgesi’nde yer alan Trakya’nın Ergene bölgesinde en fazla yetiştirilmektedir.

Dut

Toprak ve iklim koşulları açısından seçici olmadığından her yerde yetişebilen dut, Marmara Bölgesi’nde Bursa, Balıkesir ve Bilecik’de yoğun olarak yetiştirilmektedir.

Meyve

Marmara Bölgesi’nde yetiştirilen başlıca meyveler; şeftali, kiraz, çilek, kestane, elma, armut, erik, hurma, üzüm, vişne, incir, ayva, kividir.

Sebze

Marmara Bölgesi’nde yetiştirilen başlıca sebzeler; domates, patates, sarımsak, soğan, patlıcan, kabak, biber, ıspanaktır.

Mısır

Marmara Bölgesi mısır üretiminde Karadeniz Bölgesi’nden sonra 2. Sırada gelmektedir. Sakarya ve Bursa en yoğun üretim alanıdır.

Pirinç

Türkiye’nin pirinç üretiminin yüzde 40’ını karşılayan Edirne, ülkemizin pirinç üretiminde 1. sırada yer almaktadır.

Şerbetçi Otu

Bilecik ilinde yetiştirilmektedir. Şerbetçi otu bira sanayinde kullanılmaktadır.

Tütün

Türkiye Dünya’da %35 lik pay ile tütün üretimi yapmaktadır. Marmara Bölgesi’nde Bursa, Balıkesir, Adapazarı’nda yetiştirilmektedir.

Zeytin

Marmara Bölgesi zeytin üretiminde Ege Bölgesi’nin ardından ikinci sırada gelmektedir. Güney Marmara Bölümü’nün Gemlik ve Mudanya bölgelerinde yoğun olarak yetiştirilmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı