MODA

Rock Tarzı Giyim Nasıl Olur?

Rock Tarzı Giyim Nasıl Olur?

Özellikle 90’larda başlayıp milenyumun ilk 10 senesi etkili olan rock tarzı giyim, o dönem özellikle gençler arasında popüler olan, kendine has renkleri ve aksesuarları olan bir moda akımını da beraberinde getirmiştir.

Rock tarzı giyim tarzının asıl dramatik artış gösterdiği 80’ler döneminin moda esintileri, günümüz rock kültürü ve aksesuarları ile birleştiğinde, rock tarzı giyim modası, vintage giyim ile de kombin edilebilmektedir.

Bu da Özellikle Z ve Y kuşağının bu akımı güncel tutmasında etkili bir rol oynar.

Rock Kültürü ve Moda

 

Rock tarzı giyim için günümüzde birçok alternatif aksesuar ve kıyafet vardır. Renk olarak genelde koyu tonlar tercih edilse de yakın zamanda bu trendde de azalma söz konusudur.

Müzik gruplarının ürünleri, deri ceketler, piercing ve küpe gibi çeşitli aksesuarlar rock giyim tarzını destekler.

Renk paletindeki değişiklik özellikle 2010 yılından sonra daha belirgin hale gelen daha soft ve alternatif rock akımıyla birlikte, rock müziğin sanatçıları ve influencerların etkisi ile gerçekleşmiştir.

Gothic ve karanlık giyim tarzı yerini, vintage ya da pop kültürü ile kombin edilebilen ve renk çeşitliliği daha fazla olan bir moda akımına dönüşmüştür.

Özellikle siyah rock giyim tarzında en fazla tercih edilen renktir.

90’lardan başlayıp günümüzü kadar gelen grup temalı tişörtler popülerliğini hala korumaktadır.

Ancak günümüzde, farklı renk paletleriyle çalışan rock ve metal müzik temalı tişört üreticilerinin sayısı da artış trendindedir.

Punk ve alternatif rock gibi farklı alt grupların etkisi bu trendin artışından büyük rol oynar.

Rock müzik kendi içinde belli alt gruplara ayrılır.

Bu alt gruplarında rock tarzı giyim üzerinde etkisi vardır.

Punk rock ya da alternatif rock tarzını benimsemiş popülasyonların giyim tarzı daha renkli ve göz alıcı olabilirken, hardrock ya da daha sert tarzlarda giyim tarzı genelde daha sade ve koyu tonlardadır.

Deri Giyim

Derinin rock modasında önemli bir yeri vardır. Vatkalı, sivri yaka, kısa kesim, motosiklet tarzı olarak bilinen deri ceketlerin rock kültüründe fazlasıyla kullanılan moda parçalarıdır.

Deri pantolonlar, yelekler ve bileklikler de rock tarzı giyimde oldukça fazla kullanılır.

Bunun yanında, bu kıyafetlerin üzerindeki metalik detaylar da, her zaman olmasa da, rock tarzının diğer klasik akımlardan ayrıldığı noktalardan biridir.

Son zamanlarda özellikle vintage giyim tarzına kayan yeni trend, rock tarzı giyim ile birleşip farklı kombinlerin oluşturulmasına olanak sağlamaktadır.

Özellikle 50 ve 60’lardan başlayan eski tarz deri modası, rock tarzını benimsemiş popülasyonun ilgisini çekmektedir.

Derinin yanında etnik ya da bol dökümlü kot ceketlerin de rock modasında belli bir kullanıcı kitlesi vardır.

Aksesuarlar

Özellikle deri ve metalik detaylı bileklikler, vücudun farklı yerlerine yapılan küpe ya da piercingler de rock giyim tarzını destekleyen aksesuarlardır.

Bunun yanında uzun ve detaylı diz altı çoraplar, bere çeşitleri, eldivenler ve ayakkabılar da rock tarzını destekleyen diğer önemli aksesuarlar arasındadır.

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı