Genel Kültür

ŞANLIURFA BALIKLIGÖL’ÜN HİKAYESİ

Şanlıurfa Balıklıgöl’ün Hikayesi

Şanlıurfa mucizelerin gerçekleştiği bir şehirdir.Rivayete göre Nemrut kendisini ilah adleder Hz.İbrahim ise buna karşı çıkmıştır.Günlerden bir gün Hz.İbrahim herkes bir bayram yerine gittiğinde putların bulunduğu yere giderek bütün putları baltayla kırar ve en büyük putun başına baltayı takar.İnsanlar döndükleri zaman putların kırıldığını görürler.

Kimin kırdığını sorarlar ve Hz.İbrahim şunu söyler ” Bunu kırsa kırsa balta kimde ise o kırmıştır.Balta büyük putun kellesindendir.” der.Bunun üzerine Hz.İbrahimin kırdığı anlaşılır ve Hz.İbrahimi nemrut ateşe atmak ister.Urfa kalesine mancınıklar yaptırır.Bunun arasına mancını koyar ve hemen aşağıda balıklıgöle büyük ateş yaktırır.

Bu ateşin olduğu yere karıncalar su taşırken diğer hayvanların oraya odun taşıdığı görülür.Oraya büyük devasa bir ateş yakılır.Hz.İbrahim mancınıklar dan oraya fırlatılır.Ateş yükselir Hz.İbrahim teslim olmuştur.Çünkü o ateşe meydan okuyan peygamberdir.

O dev ateşin içerisine fırlatılır.Allah orada ateşe emir verir, “ey ateş İbrahime serin ol”der.Alevler orada suya dönüşür ve yanık odunlar ise balıklara dönüşür. Balıklıgöle giderseniz eğer balıkların üstlerinin yanık olduğunu görürsünüz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı